Ставка Гітлера \"Вервольф\"

Ставка Гітлера “Вервольф”, що в перекладі з німецької означає “озброєний вовк”, розташована за 8 км на північ від міста Вінниці. За часів Великої Вітчизняної війни вона використовувалася для керування військовими діями на Східному фронті.

«Вервольф» будували спеціалісти з Німеччини, Польщі, Голландії, радянські військовополонені та мешканці навколишніх сіл. Загалом на об’єкті працювало понад 10 тисяч людей. Будівництво тривало з осені 1941 року до кінця 1943 року.


Ззовні ставка не привертала особливої уваги. На її території знаходилась 81 будівля. Майже всі вони були побудовані з дерева з дерев\'яними дахами. З північної сторони під лісом — електростанція. Поблизу — дві радіостанції, приміщення персоналу, охорони, водокачка, басейн, телефонний вузол, який забезпечував прямий зв\'язок з Берліном, Києвом, Ростовом, Харковом, Дніпропетровськом, Житомиром. Поряд зі ставкою — посадочна полоса для літаків. Підземна частина — 3 залізобетонних бомбосховища, зокрема головний бункер фюрера, масивної конструкції: товщина стін 2,5 м, перекриттів — 4,5 м.
Територія була замаскована, всі будівлі пофарбовані в темно-зелений колір. Над підземними спорудами посаджені дерева, кущі.


Гітлер відвідувавав ставку щонайменше 3 рази. Найдовше він тут перебував з 16 липня по 31 жовтня 1942 року. У грудні 1943 року об'єкт вирішили знищити, і в березні 1944 напередодні німецького відступу ставку висадили у повітря.

До «Вервольфу» проводяться екскурсії.


Tour Ставка Гітлера \
Author:
Tourstart plan ride share logo
Tourstart.org
екскурсія, ввв, музей